Cvičení

Plány

1. volba věkové kategorie
| 2| 3| 4| 5


vybrat uložený plán


Ženský fotbal

Buď a nebo!

V červenci 2010 se v Ústí nad Labem odehraje 24 hodinové derby za účelem zapsání do české knihy rekordů. Pokusí se o něj celkem 50 fotbalistek přímo z Ústí nad Labem a okolí. Cílem této ojedinělé a originální akce je popularizace ženského fotbalu. Držíme organizátorům palce.

 


V dnešní době je ve světě ženský fotbal již uznávaný, o čemž svědčí i fakt, že jde o olympijský sport. Česká republika v tomto směru zatím bohužel mírně zaostává. Není divu, o tento sport doposud nebyl velký zájem, jen zřídka o něm uslyšíte a stěžejním problémem je samozřejmě nedostatek finančních prostředků. Zkrátka jsme skoro na začátku, nemáme profesionální hráčky, nemáme úspěchy ani dostatečnou základnu fotbalistek. Jediné co naštěstí máme je pár nadějných talentů a čím dál více amatérských družstev, ve kterých se rok od roku kvalita fotbalistek rapidně zlepšuje. Je nutné provést kroky ke zviditelnění a popularitě ženské kopané. Situaci by jistě vylepšil úspěch ženské fotbalové reprezentace, na který všichni příznivci tohoto sportu trpělivě vyčkávají. Výbornou příležitostí bude například nadcházející mistrovství Evropy. Dobrá reklama ale také nikdy neuškodí. Toho se rozhodly využít dva kluby z Ústí nad Labem. V červenci 2010 se v tomto krajském městě odehraje 24 hodinové derby za účelem zapsání do české knihy rekordů. Pokusí se o něj celkem 50 fotbalistek přímo z Ústí nad Labem a okolí. Cílem této akce je dokázat, že i ve 3. lize se najdou natolik komplexní hráčky, které takový maraton nezastraší. Tyto celky doufají, že pokud se vše vydaří, získají zájem a nadšení pro tento zatím nepopulární sport. Především zamýšlejí do svých klubů přilákat mladé hráčky, ze kterých do budoucna chtějí vychovat výborné fotbalistky. Rozsáhlá a kvalitní základna je totiž hlavním pilířem každého sportu. Pokud chceme v ženském fotbale uspět, musíme jít tímto směrem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krátký rozhovor s propagátorem této ojedinělé akce - Jakubem Kubalou.

Jak dlouho trénujete ženský fotbal v Ústí nad Labem a baví Vás to?
„Začínal jsem jako asistent asi před dvěma lety. Před rokem jsem se pak ujal otěží sám. Dostal jsem se k tomu čistě náhodou a musím se přiznat, že mě to chytlo. S hlavním trenérem Lukášem Džurbanem jsme před sebou měli veliký kus práce. Náš tým tvořilo asi 15 děvčat, které neměly skoro žádné zkušenosti s fotbalem. Začali jsme jim připravovat opravdové tréninky a zanedlouho je přihlásili do soutěže.“

Co obnáší vést takový klub?
„I když se to nezdá, zabere to spoustu času. Papírování, tréninky, zápasy, soustředění, shánění sponzorů a další problémy s fungováním sdružení. Holky naštěstí také hodně pomůžou, za což jsem jim velice vděčný.“

Jak se vám na začátku dařilo a daří nadále?
„ Než se nám podařilo stabilizovat tým, tak to bylo hodně těžké. Nejprve jsme dostávali nakládačky jako 13:0 a podobně, sbírali jsme zkušenosti a pořád trénovali. Pro nás i holky to bylo něco nového. Postupně jsme se zlepšovali a první rok jsme skončili na 7.místě z 10ti TÝMŮ. Hned druhý rok jsme zatím po podzimní části ani jednou neprohráli a patří nám 1.příčka“

V čem si myslíte, že tkví úspěch?
„trénink, trénink a zase trénink. Také musíte holky motivovat a hlavně si uvědomit, že to všichni děláme pro potěšení a s chutí něco dokázat.“

Jak své hráčky motivujete?
„Některá děvčata žene kupředu touha dokázat, že fotbal není jen sport pro chlapy, ale podle mého názoru je pro každého sportovce největší motivací uspět. My jsme pro holky vytvořili příjemné zázemí a prostředí, sehnali jim potřebné vybavení a v neposlední řadě jim připravujeme kvalitní tréninky, což je nejlepší recept na úspěch. Holky na sobě dřou a každá výhra je pro ně motivací.“

Proč jste akci nazvali „Buď a nebo?“
„Přemýšleli jsme jak celou záležitost graficky prezentovat a napadl nás jednoduše křížek, který znázorňuje neúspěch a kolečko, naopak znázorňující úspěch. Z toho jsme vyvodili název buď a nebo. Myslíme si, že to zcela přesně vystihuje situaci. Buď se naše záměry vydaří, či nikoliv.“

Obáváte se případného neúspěchu?
„Neúspěch nelze nikdy vyloučit. Naše hráčky jsou ale bojovnice a budou na celý maraton dobře fyzicky i psychicky připraveny. Vím, že pro to všichni uděláme maximum a to je důvod, proč se nebojím.“

Jak dlouho bude trvat příprava celého maratonu?

„Začali jsme asi před měsícem a dalších 5 měsíců to určitě zabere. Zorganizovat takovou věc není žádná procházka, vyžaduje to pečlivou přípravu a na nic se nesmí zapomenout. Největší překážkou jsou samozřejmě peníze. „

Jak hodně drahá to bude záležitost?

„Tato akce bude poměrně nákladná. Pronájem hřiště min. 24 hodin, jídlo a občerstvení pro zhruba 70 lidí (pro holky speciálně sestavený jídelníček), osvětlení + energie, rozhodčí, náklady na reklamu a spoustu dalších věcí. Přítomna bude samozřejmě záchranná služba, masér, hasiči (kvůli osvětlení) a rozsáhlý organizační tým.“

Vašim záměrem je získat mladé hráčky do vašich klubů. Myslíte, že se vám to podaří?
„Doufám, že ano. Ve větších městech jako je Ústí nad Labem je podle mě hodně potencionálních fotbalistek, jen o našem klubu třeba nevědí. Doufám i v pomoc rodičů, že budou své děti vést k pohybu místo vysedávání u PC.“

 

Děkujeme

Komentáře
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
Jitka Klimková  - Držím palce!!! |11-06-2010 12:20:48
Děkuji trenérům, organizátorům a v neposlední řadě hráčkám za chuť a
odvahu jít do takové akce. Moc držím palce a doufám, že to všichni ve
zdraví přežijete...:))).
APLACHY |14-03-2010 23:41:29
Doktorů a sanitek by měl být dostatek. Naopak maséři (nikoliv masér - to
aby měl k sobě i doktora pro sebe :-)) jsou asi zbyteční a jejich místo by
měli zaujmout fyzioterapeuti, nejlépe se zkušennostmi s extrémními sporty
:-)
Tonda Plachý

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Copyright 2006-2010 by http://www.fotbal-trenink.cz